BES Nedir?
 

 MYK ve TÜRKAK mevzuatına uygun Personel Belgelendirme Merkezleri yönetim ve sınav yazılımıdır.

Personel  Belgelendirme Sistemi bilgi teknolojilerini kullanarak modern modüler yapısı ile hızlı ve kolay şekilde Mesleki Yeterlilik Kurumu uyumlu belgelendirme yapabileceğiniz bir yazılımdır. Sahip olduğu pek çok modül yardımı ile mesleki yeterlilik belgesi başvurularının alınmasından, sınav yapılmasına ve sonuçlara bağlı olarak belge verilmesi aşamasına kadar tüm işlemlerinizi gerçekleştirmenize olanak verir.

 
 
BES'in Faydaları

Personel Belgelendirme Sistemi sayesinde kayıtlar elektronik ortama taşındığından takip , sorgulama , raporlama işlemleri çok kolaylaşır. Sınav kitapçıkları sistemde MYK ve TÜRKAK  mevzuatına uygun hazırlanır, klasik sınavlar için basılabilir, ayrıca sınavlara elektronik katılım yapılabilmesi kitapçık basım maliyetlerini düşürür. Esnek yapısı sayesinde Mesleki Yeterlilik Birimlerinin başarıya katkı yüzdeleri değiştirilebilir ve sınav sonuçları bu ayarlar üzerinden otomatik olarak hesaplanır.

BES'in Özellikleri

Sınav yetkilileri, sınav yerleri gibi sabitler sisteme tanımlanır. Mesleki Yeterlilikler ve Yeterlilik Birimleri belirlenerek, sorular soru havuzuna eklenir. Havuzdaki sorular kullanılarak MYK mevzuatına uygun sınav kitapçıkları oluşturulur ve mesleki yeterlilik birimleri ile ilişkilendirilir. Bu işlemler sonucunda sınavda kullanılacak sınav kitapçıkları tanımlanmış olur. Başvuruların alınması aşamasında otomatik olarak her adaya farklı bir kitapçık grubu ataması yapılır. Sınavlar modülünden Kitapçık İşlemleri kısmında bu gruplar istenildiği takdirde değiştirilerek de kitapçık basımı yapılabilinir.


Sınav öncesi ve sonrası ile ilgili yoklama,sınav görevlisi atalama ve tutanak, sınav başarı,sınav giriş belgesi, belge talep, belge teslim, sözleşme ve sertifika tutanağı gibi gerekli olan tüm formlar sınav yada cari bazlı olarak Personel Belgelendirme Sistemi tarafından otomatik oluşturulmaktadır.


Sınav sonrasında sonuçlar sisteme girilerek hak kazanımları ve genel ortalamalar Personel Belgelendirme Sistemi tarafından otomatik hesaplanır. Sınava girenler sonuçları hakkında sms veya mail yolu ile bilgilendirilir.Adaylar BES ŞUBE sayesinde başvuru ve ön başvuru yapabilir, belge durumlarını ve sınav sonuçlarını internetten öğrenilebilir. Verilen sertifikaların uzatma ve yenileme işlemleri gerçekleştirilir, kontrol ve gözetim sürelerinin takibi yapılabilir , kontrol ve gözetim süresi gelmiş adaylara Sms ve E-Posta yolu ile bilgilendirme yapılabilir.


Yazdır  l